Megjelenik előtted is a kép?
Ott állsz a gyermekeddel egy hatalmas áruház kellős közepén. Ő egy játékot AKAR,TELJES ERŐBEDOBÁSSAL és te nem tudod neki eljuttatni jól az üzenetet, hogy azt most nem viszitek haza…ÉS AKKOR ELSZABADUL A POKOL: csápolás, sírás, kontrollvesztés- te is-ő is…
Ne hibáztasd magad a dühkitörés kezelése nem egyszerű dolog.
A dühös gyerekkel való együttlét borzasztóan megterhelhet lelkileg, főleg, ha tehetetlennek, fáradtnak érzed épp magad… nincs erőd, hogy kézben tartsd az irányítást. Őt pedig természetesen még elsodorják túláradó indulatai…
De van egy jó hírem! -NEM VAGY EGYEDÜL EBBEN A CSATÁBAN
Szülők milliói küzdöttek már meg sikeresen ezzel a helyzettel- bár közben sokszor próbálkoztak, elbuktak, felálltak és indultak harcba újra, amíg megtalálták a számukra jó módszert…
A dühroham a legtöbb 1-4 éves gyerkőcnél előfordul. Az életkor előrehaladtával, fejlődésükkel párhuzamosan persze egyre kevesebbszer, ahogyan egyre inkább elsajátítják fokozatosan saját érzelmeik, testük felett a kontrollt.
Hogy néz ki a Dühroham?
A dühkitörés normális és várható reakció akkor, ha a kisgyermeket valami akadályozza önálló cselekvésében vagy kudarcélményt él meg valamilyen új képesség elsajátításában. A gyermek temperamentuma alapvetően meghatározza, hogyan reagál ezekre a helyzetekre.
Ilyenkor a gyermek sír, ordít, csapkod kezével és lábával akár 5 teljes percen keresztül is. (Általában 0,5-2 perc alatt véget ér a dühroham, de előfordulhat, hogy ennél kicsit hosszabb ideig is eltart.) Előfordul, hogy csíp, rúg, harap is közben…A dühroham minőségét az is befolyásolja, ha gyereked fáradt, beteg vagy éhes.
Igen: MINDEN GYERKE -ÉS EMBER -EGYEDI ÉS UTÁNOZHATATLAN, ÍGY TUTI RECEPTET ÉN SEM TUDOK ADNI, DE EGY JÓ „ALAP KERETET” IGEN!
Tessék, 6 alaptipp ahhoz, hogy elindulj:
-
LEGYÉL JÓ PÉLDA!
Ha a gyerkőc azt látja tőled, hogy dühödben kiabálsz, csapkodsz, káromkodsz…akkor ne várd tőle sem, hogy más utat keres magának. De ha azt tanulja meg a hozott mintádból, hogy mély levegőt veszel, csillapítod magad zenével…tehát kontrollt gyakorolsz az erős indulataidon, ő is szeretne majd olyan ügyessé válni, mint te.
-
EGY PERC „MEGROVÁS” A VISELKEDÉSNEK:
A módszert M.D. Jhonson Spencer tárgyalja Egy perces Anya című könyvében. A technika lényeg, hogy röviden, maximum egy percben elmondod a gyerkőcnek (higgadtan), hogy miért nem ok neked a VISELKEDÉSE. Nem a gyermek, hanem a VISELKEDÉSE. Ezt követően pici hatásszünet után megöleled, és elmondod neki, hogy attól, hogy most nem sikerült tökéletesen viselkednie, attól te még nagyon szereted! TEHÁT NEM A GYEREKET TÁMADOD, HANEM A VISELKEDÉST!
-
VILÁGOS, JÓL KOMMUNIKÁLT SZABÁLYOK
A gyereknek biztonságot nyújt, ha tudja mit várnak el tőle. Ellenkező esetben feszültté válhat és hamarabb robbanhat a bomba. Segítsd őt ezzel az aprósággal. Ha úgy érzed, szükséges, nyugodtan készítsetek rajzos-írott házirendet közösen!
-
POZITÍV MEGERŐSÍTÉSSEL NEVELJ!
Ezt már biztosan sokszor hallottad, de nézzük meg mit takar: A szülők gyakran belecsúsznak abba a hibába, hogy elmondják, mi az ami rossz, amit nem szabad, amit tilos. ÉS TERMÉSZETESKÉNT ÉRTELMEZIK, HA A GYEREK JÓL CSINÁL VALAMIT. Pedig ha végig gondolod, ekkorr éri el a gyermeked a folyamat végét: kvázi megnyeri a versenyt, amit az új készségért folytatott. Miért ne járna neki ezért „trófea”- dicséret?
-
TARTS KÉZNÉL STRESSZOLDÓ JÁTÉKOKAT!
Akár készíthettek nekik egy kis „dühös dobozt” is. Legyen benne stressz labda, színező, buborék fújó akár relaxációs mesekönyv is. Minden, ami már kipróbáltan használhat, ha szükséges.
-
HA ÚGY ÉRZED, EZ TÖBB, MINT AMIVEL TI ELBÍRNÁTOK, KÉRJ SEGÍTSÉGET!
Természetesen te vagy gyermekeddel a legtöbbet, te ismered legjobban, DE: ha úgy érzed:
-kifogyott az eszköztár
-kifogyott a türelem vagy energia
-ez valami komolyabb lehet, mint egy sima életkorral járó dühroham…
Akkor fordulj pszichológus szakemberhez! Kérj legalább szülőkonzultációt! Ő segít új nézőpontból ránézni a helyzetetekre, további technikákkal segíthet!
Mikor kérd mindenképp szakember segítségét?
-Önbántalmazás esetén
-Ha túl gyakoriak a dühkitörések (napi 5-nél több)
-Ha túl hosszúak a dühkitörések (akár 20-25 percesek…)
-Ha agresszív-destruktív jellegűek a kitörések
-Ha a gyermek nem képes megnyugtatni magát
Az impulzív magatartás kezelése, a késleltetett kielégülés művészete, az érzések kontrollja mind az önszabályozás témaköréhez kapcsolódnak. Tudtad, hogy azok a gyerekek, akik magatartási problémákkal küzdenek gyakran pont ezek közül nem tudnak tökéletesen alkalmazni néhány technikát?
Az önkontroll kérdése fontosabb, mint gondolnánk!
Ui.:
Összeszedtem néhány játékot, amihez szinte semmi nem kell, de otthon is segíthetitek vele a gyermekeket:
-
Fújjatok buborékot! (többféleképp, de mindig előre meghatározott módon)
-
Játszatok szobor játékot
-
Játszatok Simon mondja játékot
-
Próbáljátok ki a pillecukor tesztet: Megehetsz egyet most, vagy ha vársz 15 percet, akkor többet.
-
Készítsetek nyugi befőttet (Befőttes üvegben glicerin, festék, csillámpor, víz), vagy nézegessetek hógömböt
-
Próbáljátok ki a gyerek jógát
-
Játszatok székfoglalót, ha több gyerkőc van együtt
-
Játszatok Csendkirályt
-
Gyurmázzatok
-
Játszatok Twistert
-
És a személyes kedvencem: Jenga!