Lehet először azt gondolnánk, hogy a stressz csak a felnőttek világára jellemző, azonban a stressz gyerekeknél ugyanúgy megjelenik, mint egy elfoglalt üzletember életében. Életkori fejlődés szempontjából az iskoláskor kezdete a teljesítmény fontossá válásával esik egybe. A gyerek próbál helytállni az új környezetben, megfelelni a tanító néninek, és a szüleinek is pozitív színben feltűnni. A feleltetés, dolgozatok pedig még több terhet tesznek a gyerekek vállára a stressz szempontjából. Előfordul, hogy a gyerek kiközösítve érzi magát az iskolában, nincsenek barátai, így a stressz tünetei a szociális félelmek hatására is megjelenhetnek.
Mit tehetünk ilyenkor?
Nagyon fontos tudni, hogy a stressz az élet természetes velejárója, azonban nem mindegy, hogyan kezeljük. Meg kell találnunk azokat a tevékenységeket, ahol képesek vagyunk kikapcsolni. Gyakran az iskolában a kikapcsolódási lehetőségek is tanóra keretébe ágyazottak, és értékeléshez kötöttek, így nem igazán a pihentető funkciójukkal jelennek meg.
Érdemes tudatosítani, esetleg lerajzoltatni, hogy hol érezzük, ha idegesek vagyunk: a hasunkban? A torkunkban? Netalán a fejünk fáj?
A stresszkezelési módszereket számos módon csoportosíthatjuk, egyik lehetőség, ha a testrészeket vesszük számba, ahol a stresszt magát érezzük.
- fütyülés, éneklés – az éneklés blokkolja a félelemközpontot agyunkban, nem tudunk egyszerre énekelni és félni is
- beszélgessünk minél többet
- relaxáció – kisgyerekeknél a relaxációs módszerek nehezebben működhetnek, azonban ők képesek arra, hogy relaxált állapotba kerüljenek egy elmélyült játék közben is
- lufifújás – fújjuk bele a lufiba az összes rossz érzésünket
- firkálás, festés, gyurmázás, érzések, gondolatok leírása
- érintés, ölelés, állatok simogatása
- pozitív önmegerősítő mondatok
Nagyon fontos, hogy nem működik minden módszer mindenkinél, ki kell választanunk, ki kell kísérleteznünk, nálunk mi működik, mi válik be a legjobban. Stresszhelyzetben a legfontosabb dolog, hogy gyermekünk megbeszélhesse velünk a történéseket, legyünk partnerek ebben a beszélgetésben, adjunk ötleteket, tanácsokat gyermekünknek, azonban ha tartósan nem javul a helyzet, érdemes szakember segítségét is igénybe venni.