-“Úgy érzem, nem szeret.” -“Nem értem. Pedig mindent megteszek.” Hangzik el sokszor a házaspárok szájából.
Mire vágyunk igazából?
Gary Chapman 5 kategóriába sorolta a szeretetnyelveket, miután észrevette, hogy mindig ismerős szituációk játszódnak le a rendelőjében. Amitől az egyik ember azt érzi, hogy szeretik, attól nem biztos, hogy a másik ember is érzi.
Mi is ez az 5 univerzális szeretetnyelv?
1. Elismerő szavak: megdicsérhetjük a másik kinézetét, valamilyen tettét vagy akár a személyiségét. (“Nagyon jól áll ez a szemüveg.” Nagyon értékelem, hogy bevásároltál.” “Nagyon segítőkész vagy.”) Óvatosan a szavakkal, mert, mint tudjuk, akár ölni is lehet velük.. figyeljünk rá, mit, hogy közlünk a másikkal.
2. A szívességek nyelve/ gondoskodás: amikor valamit azért teszel meg, mert tudod, hogy a másiknak jól esik. (Akár készítesz egy finom vacsorát vagy kiviszed a szemetet)
3. Az ajándékozás nyelve: nincs olyan hely a világon, ahol ne azt jelentené, hogy gondolt rád az illető.
4. A minőségi idő: amikor csak a másikra figyelsz. (Ránézel, meghallgatod, hozzá beszélsz)
5. Érintés: gondoljunk csak a születésünket követő “aranyórára”, milyen fontos.
Mindenkiben van ezekből valamennyi, de van közöttük egy legfontosabb, egy elsődleges szeretetnyelvünk. Ez, persze, házasságban szinte sosem azonos a két félnél.. Miért is lenne könnyű dolgunk?☺️
Általában olyan nyelven beszélünk embertársainkkal és a párunkkal is, ahogyan szüleink éreztették velünk a szeretetüket (az az elsődleges szeretetnyelvünk). Odafigyeléssel szerencsére fejleszthető a többi is, még ha az elején egy kicsit döcögősebben megy is az a fajta a kommunikáció, amiben nem vagyunk otthonosak. De megéri dolgozni rajta! 😉