A mai ember életében hol van a hála?
Hogyan hat az életünk egyes területeire?
Hogyan vezesd be a hálát, mint szokást az életedbe?
A mai társadalom azt támogatja, hogy hedonista csecsemővé váljunk, akinek minden azonnal kell, vagy legalább is tegnapra. Ebbe a gondolatkörbe nem nagyon fér bele, hogy hálásak legyünk valamiért. Inkább az elégedetlenség, az egyre többre és másra vágyás jellemez minket. Ebben a hangulatban általában egy negatív spirálba kerülünk. Az elégedetlenség, egy negatív érzés, hiány érzés.
Negatív életérzéssel hogyan tudnánk boldogok lenni?! Belekeveredünk abba a spirálba, hogy hajszoljuk a boldogságot, de a saját látásmódunktól nem látjuk a jelent, illetve azt, hogy mitől lehetnénk igazából boldogok. A hála abban segít, hogy megtaláljuk a megfelelő látásmódot és a jelen pillanat boldogságát.
- Hálásnak lenni fizikai előnyökkel jár:
Hatással van a keringésünkre, az alvásunkra, a stresszel való megküzdésünkre.
- Az érzelmi bankszámlám növekedni fog!
A hála gyakorlásával (kifejezése: köszönetmondás, bókolás) az érzelmi bankszámla növekedni fog, pozitív érzelmekkel töltődik. Ez azért is jó, mert a pozitív érzelmek növekedése „elkölti” a mérgező -negatív érzéseinket (harag, elégedetlenség, irigység, frusztráltság)
- A hála társas haszonnal is jár:
Ha hálás vagy és ezt kifejezed, akkor kedvesebbnek látnak az emberek. És a kedves emberekhez inkább vonzódunk, mint a nem kedves emberekhez. A kedves emberekkel szeretünk együtt lenni, jobb velük lenni. Így ennek révén a szociális hálós növekedhet, a szorosabb , meglévő kapcsolataid pedig erősödhetnek: baráti kapcsolataid és párkapcsolatod egyaránt.
- A munka világában is megéri kifejezni a háládat:
Vezetőkét egészen biztos lehetsz abban, hogy lojálisabbak lesznek veled azok az emberek, akik alattad dolgoznak. Alkalmazottként pedig jobban fogják értékelni a munkádat és toleránsabbak lesznek veled, ha épp nem sikerül a maximumot nyújtanod.
- Feltölt szellemileg, növeli az önbizalmad:
A hála gyakorlásával megtapasztalod az emlékeidben kutatva, hogy pozitív dolgok történnek veled, kvázi sikereid vannak. A sikerekre való emlékezés az önbizalmadat növelni fogja, ami jó hatással lesz a teljesítményedre is. Bekerülsz egy olyan spirálba, ami a sikeres előre jutásodat jósolja be.
- Feltölti az agyat is:
Aktiválja a hipokampuszt, ami endorfin termelésébe kezd. Az endorfin pedig, ahogy tudjuk egy nagyon kellemes lelkiállapotba hoz minket. Ebben a lelkiállapotban szebbnek látjuk a világot és könnyebben gondolkozunk. Aki nem szorong, annak tisztábbak tudnak lenni a gondolatai. -természetesen ennek is van egy másik véglete, amikor már a boldogságtól nem tudsz gondolkodni…De talán a HÁLA egy mégsem ezt, hanem egy közel optimális állapotot hoz létre.
- Türelmet kapsz!
Talán számomra ez a legfontosabb pont.
Nem mondom, hogy türelmet tanulsz…de kapsz, mert ha az emlékezetedben felidéződnek azok a jó dolgok, amik különben megtörténnek veled nap, mint nap, akkor ez egyfajta megelégedést fog neked hozni. Ezzel együtt türelmesebb leszel saját magaddal, a vágyaiddal. Azt fogod érezni, hogy már elértél célokat, tehát haladsz-nem kell nem kell sürgetettséget tukmálnom magamra.
Hogyan vezetheted be a hálát az életedbe:
- VEZESS HÁLANAPLÓT:
Minden reggel fogalmazz meg és írj le magadnak 3 dolgot, amiért hálás vagy (naponta mást) és tartsd egész nap ezen a fókuszod. Este, lefekvés előtt még egyszer gondolj ezekre és fürdőzz a hála nyújtotta megelégedés érzésében. Hidd el, jobban fogsz aludni.
- Tanulj meg köszönetet mondani és bókolni!
Tehát gyakorold aktívan a hálát.
- Ha már mindez jól megy, akkor kezdj adakozni: pénzzel és idővel (természetesen saját lehetőségeid szerint) azért, ami valóban fontos neked, amiért, akikért hálás vagy.
„Vannak, akik mindig morognak, mert a rózsának tövisei vannak.
Én hálás vagyok, hogy a töviseknek vannak rózsabimbói.”
-Alphonse Karr-